YELLOW FEMALE RECEPTACLE,6.35WX0.8TMM
RS Stock No.:
Brand:
RS PRO
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Status: Not Applicable
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 6139930
Product description YELLOW FEMALE RECEPTACLE,6.35WX0.8TMM
Manufacturer / Brand RS PRO
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
RS Pro Range
RS Pro Insulated Crimp Receptacle Wire Terminals
Features and Benefits
• Provides quick and easy connection and disconnection
• Double crimp design with an internal copper sleeve for added strength and robust crimp joint
• Tin plating for resistance to corrosion, added strength and excellent conductivity
• Colour coded insulation for easy identification of terminal size
• Funnelled insulation design allows easy wire insertion
Applications
• Industrial control systems
• Industrial machines
• Automotive applications
• Communication equipment
• Power supplies
• HVAC
• Domestic appliances including dishwashers, washing machines and dryers
FAQs
Q: How Do I Select the Correct Connector Size?
A: When selecting the right terminal for your application, you should consider the following:
The wire size 'mm' (metric) or 'AWG' (American Wire Gauge) you are using
The tab size to which you will be connecting the ring terminal. The width of the receptacle has to match the width of the tab it is mating with and vice versa. The width is usually shown as a series name in inches, the most common ones being .110 (2.8mm), .187(4.8mm), .205(5.2mm), .250 (6.3mm), .375 (9.5mm). The thickness of the tabs can also vary and are usually 0.51 or 0.81mm
Q: How to Crimp a Receptacle Connector?
Q: How Does a Female Crimp Connector Work?
Why RS Pro?
APPROVALS : UL recognised component
Specifications
Attribute Value
Type Receptacle
Brand RS PRO
Termination Method Crimp
Minimum Wire Size mm² 4 mm²
Tab Size 6.35 x 0.8 mm
Maximum Wire Size mm² 6 mm²
Series FDNI5
Insulation Insulated
Colour Yellow
Minimum Wire Size AWG 12 AWG
Maximum Wire Size AWG 10 AWG
Insulation Material Polycarbonate
Contact Material Brass
Overall Length 23.5 mm