Phoenix Contact Green/Yellow PT 1.5/S-QUATTRO-PE Earth Modular Terminal Block, 26 → 16 AWG, 0.14 → 1.5mm²
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7508520
Product description Phoenix Contact Green/Yellow PT 1.5/S-QUATTRO-PE Earth Modular Terminal Block, 26 → 16 AWG, 0.14 → 1.5mm²
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 3208333
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 7508520
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Push-In Connection Terminal Blocks
Phoenix Contact Feed-Through and Multi-Conductor Terminal Blocks
Features and Benefits
• Can be bridged together easily with multi-conductor and function terminals
• Single, Double and triple levels available
• 50 % less insertion force
• Direct plugging from 0.34 mm²
• Actuation button for disconnecting conductors or wiring small cross sections from 0.14 mm²
• Actuation button can be operated with any kind of screwdriver
• Compact design and front connection facilitate wiring in the smallest of spaces
• Double bridge shaft for an individual power distribution and supply
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Termination Method Push In
Wire Size 26 → 16 AWG
Series PT 1.5/S-QUATTRO-PE
Colour Green/Yellow
Cable CSA 0.14 → 1.5 mm²
Number of Levels Single
Model Number PT 1,5/S-QUATTRO-PE
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(VND)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact Green/Yellow PT 1.5/S-QUATTRO-PE Earth Modular Terminal Block, 26 → 16 AWG, 0.14 → 1.5mm²" added to the basket