Phoenix Contact 24V dc SPDT Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-RPT-24DC/21
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7112630
Product description Phoenix Contact 24V dc SPDT Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-RPT-24DC/21
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 2900299
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 7112630
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Phoenix PLC-RPT Series Push In Contact
Features and Benefits
  • With the use of a v8 adapter, this relay module offers efficient connection to system cabling
  • The module offers safe isolation between the coil and contact
  • Functional plug-in bridges
  • Operating temperature range of -40 ºC to 60 ºC
What is a relay module used for?
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Minimum Input Voltage 18.5 V
Maximum Input Voltage 33.6 V dc
Turn Off Time 8 ms
Height 80 mm
Length 94 mm
Switching Voltage 250 V ac/dc
Turn On Time 5 ms
Input Current 9 mA
Contact Configuration SPDT
Terminal Type Push In
Contact Material Silver Alloy
Minimum Operating Temperature -40 °C
Series PLC-RPT-24DC/21
Maximum Operating Temperature +60 °C
Coil Voltage 24 V dc
Operating Temperature Range -40 → +60 °C
Dimensions 94 x 6.2 x 80 mm
Relay Switching Classification Miniature Relay
Accessory Type Relay Module
Relay Type Solid State Relay
Number of Poles 1
Life 2 x 10^7 Cycles
Input Voltage Range 18.5 → 33.6 V dc
Mounting Type DIN Rail
Depth 6.2 mm
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact 24V dc SPDT Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-RPT-24DC/21" added to the basket