Phoenix Contact 24V dc SPNO Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-OPT- 24DC/ 24DC/2/ACT
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 7114711
Product description Phoenix Contact 24V dc SPNO Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-OPT- 24DC/ 24DC/2/ACT
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 2900376
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 7114711
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Phoenix Contact PLC-OPT Universal Interface Relay Modules Series
PLC-Interface relay modules with a push-in connection for DIN rail NS 35/7,5, and plug-in miniature solid-state relay. Featuring a yellow LED light indicator and 1 N/O contact for medium to larger loads, each module in this series also has a 24 V DC input voltage. The gas-tight conductor contacting also fulfils special criteria, such as the vibration test in acc. with the railway standard EN 50155.
Features and Benefits:
• Efficient connection to system when using a V8 adapter
• Relay module with sage isolation between coil and contact
• Actuator connected directly to the relay module
• Time and space savings with slim design
• Functional plug-in bridges
• Yellow LED operating voltage display
• Fast plug-in connection of the PLC and other peripherals
• Gold-plated AgSnO terminals available
• Solid State versions available
Applications:
Complete Line:
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Turn Off Time 300 µs
Height 80 mm
Length 94 mm
Turn On Time 20 µs
Maximum Input Voltage 24 V dc
Input Current 8.5 mA
Contact Configuration SPNO
Terminal Type Push In
Number of Poles 1
Minimum Operating Temperature -25 °C
Dimensions 94 x 6.2 x 80 mm
Mounting Type DIN Rail
Operating Temperature Range -25 → +60 °C
Series PLC-OPT- 24DC/ 24DC/2/ACT
Maximum Operating Temperature +60 °C
Depth 6.2 mm
Coil Voltage 24 V dc
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact 24V dc SPNO Interface Relay Module DIN Rail Mount, PLC-OPT- 24DC/ 24DC/2/ACT" added to the basket