Festo Pressure Gauge 10bar, MA-40-10-1/8-EN
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
MA-40-10-1/8-EN
Brand:
Festo
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Status: Not Applicable
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1754565
Product description Festo Pressure Gauge 10bar, MA-40-10-1/8-EN
Manufacturer / Brand Festo
Manufacturer part number MA-40-10-1/8-EN
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: PL
Product Details
Specifications
Attribute Value
Brand Festo
Minimum Pressure Measurement 0 bar
Maximum Pressure Measurement 10 bar
Gauge Outside Diameter 40 mm
Best Accuracy 2.5 bar
Case Material PBTP
Minimum Operating Temperature -20 °C
Maximum Operating Temperature +60 °C
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"Festo Pressure Gauge 10bar, MA-40-10-1/8-EN" added to the basket