Festo Pressure Gauge 10bar, MA-40-10-1/8-EN
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- MA-40-10-1/8-EN
- Brand:
- Festo
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Status: Not Applicable
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
| RS stock number | 1754565 |
| Product description | Festo Pressure Gauge 10bar, MA-40-10-1/8-EN |
| Manufacturer / Brand | Festo |
| Manufacturer part number | MA-40-10-1/8-EN |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 13, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: PL
Product Details
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Festo |
| Minimum Pressure Measurement | 0 bar |
| Maximum Pressure Measurement | 10 bar |
| Gauge Outside Diameter | 40 mm |
| Best Accuracy | 2.5 bar |
| Case Material | PBTP |
| Minimum Operating Temperature | -20 °C |
| Maximum Operating Temperature | +60 °C |