STMicroelectronics M4Z28-BR00SH1, Battery Backup IC, 2.8 V 4-Pin, SNAPHAT
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
M4Z28-BR00SH1
Brand:
STMicroelectronics
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1891267
Product description STMicroelectronics M4Z28-BR00SH1, Battery Backup IC, 2.8 V 4-Pin, SNAPHAT
Manufacturer / Brand STMicroelectronics
Manufacturer part number M4Z28-BR00SH1
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1891267
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 13, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
SNAPHAT® Lithium Coin Cell Battery with Crystal, STMicroelectronics
Specifications
Attribute Value
Brand STMicroelectronics
Minimum Operating Temperature -40 °C
Mounting Type Through Hole
Height 6.99 mm
Dimensions 21.84 x 14.99 x 6.99 mm
Battery Type Lithium-Ion
Typical Operating Supply Voltage 2.8 V
Package Type SNAPHAT
Maximum Operating Temperature +85 °C
IC Type Battery Backup IC
Length 21.84 mm
Width 14.99 mm
Pin Count 4
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"STMicroelectronics M4Z28-BR00SH1, Battery Backup IC, 2.8 V 4-Pin, SNAPHAT" added to the basket