GRY 3 CORE YY CONTROL CABLE,0.75SQ.MM50M
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
YYNB03.0050
Brand:
Belden
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 4834548
Product description GRY 3 CORE YY CONTROL CABLE,0.75SQ.MM50M
Manufacturer / Brand Belden
Manufacturer part number YYNB03.0050
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 4834548
Manufacturer / Brand Belden
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CN
Product Details
Control Cable YY Type
YY control cable are flexible, insulated and sheathed in accordance with VDE0250
Note
Features and Benefits
• Stranded bare copper conductor
• PVC jacket
Specifications
Attribute Value
Brand Belden
Number of Cores 3
Cross Sectional Area 0.75 mm²
Series Belden YY
Screened/Unscreened Unscreened
Earth Cable Yes
Sheath Colour Grey
Outer Diameter 6.15 mm
Current Rating 6 A
Voltage Rating 300/500 V
Conductor Material Copper
Core Strands 24/0.2 mm
Minimum Bend Radius 10 x Diameter
Maximum Operating Temperature +70 °C
Sheath Material Polyvinyl Chloride PVC
Conductor Resistance 26 ?/km
Insulation Material PVC
Minimum Operating Temperature -5 °C