STMicroelectronics 100V 20A, Dual Schottky Diode, 3-Pin TO-220AB STPS20H100CT
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
STPS20H100CT
Brand:
STMicroelectronics
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 4862559
Product description STMicroelectronics 100V 20A, Dual Schottky Diode, 3-Pin TO-220AB STPS20H100CT
Manufacturer / Brand STMicroelectronics
Manufacturer part number STPS20H100CT
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 4862559
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
Diodes and Rectifiers, STMicroelectronics
Schottky Barrier Diodes, 20A to 25A, STMicroelectronics
Specifications
Attribute Value
Brand STMicroelectronics
Mounting Type Through Hole
Maximum Continuous Forward Current 20 A
Diode Technology Schottky
Peak Reverse Repetitive Voltage 100 V
Number of Elements per Chip 2
Package Type TO-220AB
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current 250 A
Diode Type Schottky
Pin Count 3
Diode Configuration Common Cathode
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"STMicroelectronics 100V 20A, Dual Schottky Diode, 3-Pin TO-220AB STPS20H100CT" added to the basket