3M 420 Conductive Lead Tape, 12mm x 33m
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
420 12MMX33M
Brand:
3M
Technical Reference
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1444026
Product description 3M 420 Conductive Lead Tape, 12mm x 33m
Manufacturer / Brand 3M
Manufacturer part number 420 12MMX33M
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1444026
Manufacturer / Brand 3M
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: US
Product Details
Specifications
Attribute Value
Brand 3M
Conductivity Conductive
Model Number 420
Tensile Strength 35 N/cm
Width 12 mm
Adhesive Material Rubber
Foil Thickness 0.09 mm
Tape Type Lead Foil Tape
Minimum Temperature Resistance -54 °C
Maximum Temperature Resistance +106 °C
Adhesion Strength 4.9 N/cm
Total Thickness 0.17 mm
Length 33 m
Checking stock...
VND
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(VND)
*price per unit indicative
"3M 420 Conductive Lead Tape, 12mm x 33m" added to the basket